12
kwietnia
2017
Co? Kiedy? Jak? – badania okresowe
Autor: Daniel
Wyświetleń: 109199
Kategoria: Nowości

Każdy z nas wie o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie poważnej choroby są regularne badania. Wielu zapewne zapyta jakie oraz co jaki czas je wykonywać.

Zestaw badań profilaktycznych zmienia się w zależności od wieku. Im jesteśmy starsi, tym coraz więcej rzeczy musimy sprawdzać, ponieważ organizm nie jest już w stanie funkcjonować tak dobrze, jak u młodego człowieka.


Jeśli chodzi o naszych starszych najbliższych musimy pamiętać o:

1. Badaniu moczu – należy wykonać je dwa razy w roku.
2. Badaniu wątroby – jeden raz w ciągu dwunastu miesięcy wystarczy. Tego rodzaju badanie pomoże nam wykluczyć obecność żółtaczki.
3. Morfologii krwi z rozmazem i OB – jest ważnym badaniem, ponieważ pozwala sprawdzić czy osoba starsza cierpi m.in. na anemię, marskość wątroby lub reumatyzm.

W przypadku osób niepełnosprawnych, dobór odpowiednich badań jest uzależniony od rodzaju choroby. Taka osoba powinna być pod stałym nadzorem lekarza, który decyduje o tym jakie badania są konieczne.

Profilaktyka osób starszych oraz niepełnosprawnych nie ogranicza się jednak tylko do wykonania kilku badań w ciągu roku. Takie osoby powinny być stale nadzorowane. W ostatnim czasie niektóre z firm wychodzą naprzeciw potrzebom naszych bliskich oraz ich opiekunów, tworząc rozwiązania, które pozwalają na stały monitoring funkcji życiowych starszych osób. Od teraz nie musimy być przy naszych bliskich 24 godziny na dobę, żeby mieć nadzór nad ich wynikami.

Istnieją specjalne systemy, które za pomocą specjalnych czujników monitorują czynności życiowe, takie jak ciśnienie krwi, EKG, waga, poziom cukru, itp. System gromadzi te informacje oraz tworzy specjalny raport. Informacje te są przesyłane do opiekuna seniora/osoby monitorowanej lub, w zależności od potrzeb, do rodziny lub lekarza rodzinnego. W razie zagrożenia system ten umożliwia natychmiastową pomoc.

Tagi