Gdy zdrowie nie pozwala na samodzielność

Według Światowej Organizacji Zdrowia starość zaczyna się po 60 roku życia człowieka. Nie istnieje jednak granica, która wyznaczałaby moment, od którego osoba starsza wymaga stałej opieki. Sprawność fizyczna i mentalna są zawsze kwestią bardzo indywidualną. Jakie formy wsparcia można zaproponować naszym seniorom?

Pomoc rodziny

Dorosłe dzieci zwykle mają poczucie, że opieka nad starzejącymi się rodzicami jest ich obowiązkiem, taka jest kolej rzeczy –  rodzice wychowują swoje dzieci, opiekują się nimi, a na starość winni liczyć na wsparcie swoich potomków.
Nie zawsze jednak  łatwo taką pomoc zorganizować w wystarczającym zakresie. Często przeszkodą są dzielące kilometry, a jeśli nawet mieszkają w tym samym mieście,  to praca zawodowa i opieka nad własnymi dziećmi nie da się pogodzić ze sprawowaniem wystarczającej opieki nad potrzebującym rodzicem. Zrobienie zakupów na  tydzień czy zrealizowanie recept zwykle nie stanowi problemu. Trudniej  kiedy potrzebna jest pomoc codzienna.


Odwiedziny pielęgniarki

Dobrym rozwiązaniem dla potrzebujących pomocy medycznej starszych osób jest opieka pielęgniarki. Może ona odwiedzać pacjenta w ramach usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na jej pomoc można jednak liczyć głównie w kwestii zdrowotnej – zmieni opatrunek, zrobi zastrzyk, wykona zabiegi przeciwdziałające odleżynom. Nie można oczekiwać jednak, że  posprząta i ugotuje posiłek w domu podopiecznego. Poza tym NFZ może przyznać opiekunkę dla starszej osoby jedynie na czas określony, który nie może trwać  dłużej niż 6 miesięcy.


Dom spokojnej starości. Czy jest słusznym i pożądanym wyborem?

Noszą najróżniejsze nazwy i różnie są postrzegane. Mowa o domach spokojnej starości.
Na czas jesieni życia dla wielu osób zachodzi konieczność przeprowadzenia się do miejsca całodziennej opieki. I choć można być przekonanym, że przebywającym tam osobom zostanie zapewniona właściwa pomoc, to kwestią osobną jest to, czy takiej właśnie formy opieki oczekują osoby starsze. W towarzystwie innych seniorów mogą wprawdzie czuć się swobodnie, a dodatkowo mogą korzystać z terapii zajęciowej oraz szeregu usług medycznych, jednak świadomość, że w obliczu ograniczonej samodzielności zostają oddani do domu opieki, dla wielu jest niezwykle przytłaczająca. I mimo dobrych chęci, częstych odwiedzin dzieci i wnuków nie zastąpią one komfortu związanego z byciem we własnym domu, u siebie…


Opiekunka, jak rodzina.

Tym, którzy w pomocy dla swoich starszych rodziców lub bliskich krewnych poszukują najlepszego rozwiązania, z doskonałym projektem przychodzi firma GoldCare.
Proponuje usługi dziennych opiekunek lub opiekunów, które pomogą seniorom  podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak zakupy, sprzątanie czy przygotowywanie posiłków. Przypomną także o regularnym przyjmowaniu leków, posłużą ramieniem podczas codziennej toalety czy na spacerze. Pomoc taka może być świadczona przez określony czas, np. na czas urlopu dzieci, które nie chcą zostawić rodziców bez opieki, w okresie rekonwalescencji po pobycie w szpitalu lub długoterminowo.


Znajomość na lata

Co istotne, ta forma opieki pozwala osobie starszej na swobodę wyboru – opiekun pomaga w tym, o co jest poproszony przez seniora, nie odbierając mu przy tym samodzielności.  Długotrwała relacja buduje szczególne więzi między opiekunem a podopiecznym. Nierzadko przyjaźń.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://goldcare.pl/wp-content/uploads/2023/02/gold-care-1.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 500px;}