Jesienne wieczory są długie i nie sprzyjają wyjściu z domu. Spędzając czas w czterech ścianach, osoby starsze czy niepełnosprawne wcale nie muszą się nudzić. Proponujemy kilka rozwiązań, które uczynią szare popołudnia interesującymi.
Szydełkowanie
Badania dowiodły, że wykonywanie serwetek, czapek czy szalików szydełkiem działa uspokajająco i zdecydowanie poprawia sprawność manualną. Dziś szydełkowanie nie jest już tak popularne jak przed laty. Dla osób w wieku dojrzałym może być to zatem doskonały powrót do przeszłości. Większość pań po 60 roku życia z pewnością potwierdzi, że w latach młodości dziergały szydełkiem swetry lub szaliki. A ileż to okazji do rozmów! Wymiana ściegów i włóczek jest doskonałym powodem do spotkań seniorek. Warto więc zaproponować im to zajęcie.
Decoupage
To technika zdobienia przedmiotów. Za jej pomocą można upiększyć drewnianą szkatułkę, talerzyki czy słoiczki na przyprawy. Do wykonania ozdób tą techniką potrzebne są kolorowe serwetki we wzorki, które po wycięciu przykleja się na zdobioną powierzchnię specjalnym klejem. Wielokrotne nałożenie go na przedmiot sprawi, że wzorek z serwetki będzie wyglądał jak namalowany. Takie zajęcia rozwijają manualnie, a to ma duże znaczenie, zwłaszcza dla osób narażonych na zwyrodnienia stawów. Dobrze jest proponować pracę techniką decoupage starszym i niepełnosprawnym osobom — może to stać się ich nowym hobby.
Spotkania na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Wiele osób dopiero na emeryturze ma możliwość poświęcić czas na własne przyjemności. Uczestnictwo w wykładach na Uniwersytetach Trzeciego Wieku to niewątpliwie dobra okazja do rozwoju zainteresowań. Wszak na naukę nigdy nie jest za późno. Uniwersytety Trzeciego Wieku to, w zależności od struktury, nie tylko wykłady, ale i spotkania z ciekawymi gośćmi, wyjazdy do teatrów, nauka języków obcych. Wiadomo zarazem, że to doskonała okazja do spotkań towarzyskich, które z wiekiem zdarzają się coraz rzadziej.
Odkrycie na wyciągnięcie ręki
Jak się okazuje, popołudnia starszych i niepełnosprawnych osób nie muszą być wypełnione jedynie telewizją i krzyżówkami (choć te doskonale poprawiają pamięć i koncentrację). Jeśli zastanawiacie się nad ciekawym zajęciem dla seniora czy chorego w rodzinie, polecamy przyjrzeć się bliżej proponowanym przez nas rozwiązaniom. Być może uda się odkryć nowe talenty i pasje, które drzemały w ludziach przez całe życie?